MindBlog

PG#9 Medium

PG#9 Medium

07.02.2020

Medium (medium.com) je moderně pojatá blogosféra připomínající tržiště s novinami. Zakladatelem serveru Medium je Ev Williams, který založil také Twitter. Můžete si zde přečíst prakticky o čemkoliv, co Vás zajímá. Pravda, většina článků je anglicky, ale BetterMinds, respektive MindBlog, se to trochu snaží změnit.

MM#40 Efekt motýlích křídel

MM#40 Efekt motýlích křídel

26.01.2020

Efekt motýlích křídel poprvé formuloval Edward Lorenz, meteorolog a matematik, který zjistil, že při velmi malých změnách počátečních podmínek bude nakonec počasí výrazně odlišné. A protože nejsme schopni přesně tyto počáteční podmínky změřit, docházíme kvůli tomu k nespolehlivé předpovědi.

PG#8 Kindle

PG#8 Kindle

11.01.2020

Kindle byla původně značka čteček knih od Amazonu, díky kterým velké množství lidí změnilo způsob, kterým čtou. Existuje nemalé procento lidí, kteří nedají dopustit na papír, což naprosto chápu, na druhou stranu je ale neuvěřitelně pohodlné mít u sebe 200 knížek bez nutnosti jezdit skříňovou dodávkou.

MM #39 Černá labuť

MM #39 Černá labuť

05.01.2020

Existují situace, které jsou velice nepravděpodobné, ale víme o tom, že zcela výjimečně mohou nastat. Černá labuť je velice důležitý fenomén, který se výjimečně objeví v běžném životě a pohne dějinami směrem, nad kterým nikdo neuvažoval, protože nic v minulosti nenasvědčuje k tomu, že by k němu mělo dojít.

MM #38 Seinfeldova metoda

MM #38 Seinfeldova metoda

11.12.2019

Seinfeldova metoda je ideální kombinací jednoduchosti a funkčnosti. Lidská mysl je nástroj, který je nezbytné podporovat dalšími systémy. Stejně jako je lepší si to, po čem toužíme, napsat alespoň jednou v životě na papír, je lepší naši pravidelnost vidět, než o ní jen přemýšlet.

MM#37 Forerův efekt

MM#37 Forerův efekt

28.11.2019

Asi jste si někdy přečetli nějaký z horoskopů. Možná Vás to pobavilo, možná jste zapřisáhlý příznivce, který podle nich řídí svůj život. Nebo jste o sobě možná četli úplně jinou, vágní charakteristiku, která Vás naprosto dokonale vystihovala. Je tomu ale opravdu tak?

MM#36 Sebenaplňující proroctví

MM#36 Sebenaplňující proroctví

18.11.2019

Jaké jsou Vaše pocity? Myslíte si, že to půjde dobře? Nebo máte pocit, že nemáte šanci udělat dobrý první dojem? Díky (nebo kvůli) sebenaplňujícímu proroctví se to, co od situace očekáváte, může stát velice silným ukazatelem toho, jak nakonec vše dopadne.

PG #7 1Password

PG #7 1Password

14.11.2019

Bezpečnost na internetu je bohužel dosud ne všemi zcela pochopené téma. Například si myslíme, že heslo Listopad89! je bezpečnější než laskjdflandvkajdnvadv, protože všechny ty podmínky, které musíme při vymýšlení hesel neustále splňovat, v nás vyvolávají pocit, že velká písmena, čísla a speciální znaky dělají heslo bezpečnějším...

MM#35 Den 1.

MM#35 Den 1.

11.11.2019

Pokud jde o evoluci, nejlépe se daří druhům, které se dokáží nejrychleji přizpůsobit. A pravděpodobně nejpřizpůsobivějším druhem ze všech je člověk. Z dnešního hlediska to ale lidský mozek s přizpůsobivostí dotáhl až příliš daleko a neomylně podléhá hédonické adaptaci...