MindBlog

MM#14 Vyšší rychlost, nikoli náskok

MM#14 Vyšší rychlost, nikoli náskok

29.08.2018

Tento mentální model by se dal shrnout tak, že pokud někdo začne s náskokem, nemusí to vůbec znamenat, že s náskokem také skončí. Ten, kdo je na začátku pozadu, totiž může postupovat vpřed rychleji, čímž svou úvodní ztrátu může velice rychle smazat a předstihnout ostatní.

MM#13 Efekt červené královny

MM#13 Efekt červené královny

19.08.2018

Efekt Červené královny nám říká, že nesmíme usnout na vavřínech, jinak začneme zaostávat. K tomu, abychom přežili další den, musíme běžet rychle, držet krok s dobou a ideálně se ji snažit předběhnout.

MM#12 Ikigai

MM#12 Ikigai

12.08.2018

Ikigai je koncept pocházející z Japonska, který představuje to, čím by se měl člověk ideálně živit. Podstatou tohoto konceptu je nechat si dostatečně zaplatit za činnost, která v sobě spojuje to, co milujete, to, v čem jste dobří  a to, co svět potřebuje a zároveň sebou nese i změnu životního stylu.

MM#11 Prvotní principy

MM#11 Prvotní principy

05.08.2018

Myšlení od prvotních principů je jedním z nejlepších způsobů, jak zpětně zjistit, jak přesně vznikl komplikovaný problém a jak přijít na kreativní řešení. Základem je rozložit problém na základní prvky a odtud jej zase poskládat.

MM#10 Absolutní spravedlnost

MM#10 Absolutní spravedlnost

29.07.2018

Absolutní spravedlnost je krásný ideál, ke kterému všichni tíhneme,  a o kterém si myslíme, že je nejlepší pro všechny. Paradoxně tomu tak ale není, protože absolutní spravedlnost způsobuje problémy ve fungování systému. Občas trocha nespravedlnosti pro jednotlivce totiž v průměru znamená větší spravedlnost pro všechny ostatní.

MM#9 Tragédie obecní pastviny

MM#9 Tragédie obecní pastviny

22.07.2018

Tragédie obecní pastviny ukazuje, proč jsou společné zdroje a statky užívány více, než by bylo z pohledu společnosti prospěšné.

MM#8 Regrese k průměru

MM#8 Regrese k průměru

28.06.2018

Pokud lidská mysl něco nezvládá, pak je to vypořádání se s jednoduchou statistikou. Jednou z běžných chyb, které podléhá je neschopnost intuitivně chápat regresi k průměru.

MM#7 Hanlonova břitva

MM#7 Hanlonova břitva

20.06.2018

Pokud se občas cítíte, jako by byl celý svět proti Vám, nejste sami. Naštěstí tomu tak v drtivě většině případů není. Tendenci podléhat konspiračním teoriím, když věci přestanou jít podle plánu, máme všichni, ale faktem je, že tato vysvětlení, ke kterým se uchylujeme, jsou zřídkakdy pravdivá a to je chvíle, kdy přichází na scénu Hanlonova břitva.

MM#6 Následky druhého řádu

MM#6 Následky druhého řádu

14.06.2018

Občas se stane, že když vyřešíte problém, skončíte s jiným, ještě větším problémem, který jste ale vůbec nečekali. Přemýšlení nad následky druhého řádu je pomáhá identifikovat dříve, než k nim dojde.