MM#35 Den 1.

Evoluce vs. dnešní svět

Pokud jde o evoluci, nejlépe se daří druhům, které se dokáží nejrychleji přizpůsobit. A pravděpodobně nejpřizpůsobivějším druhem ze všech je člověk. Z dnešního hlediska to ale lidský mozek s přizpůsobivostí dotáhl
až příliš daleko a neomylně podléhá hédonické adaptaci. Ta způsobuje, že si zhruba stejně rychle zvykneme na výhru v loterii jako na to, že přijdeme
o schopnost chodit. Zdá se to absurdní, ale studie ukazují, že lidé, kteří zažili jednu z těchto extrémních událostí, za rok vykazovali velice podobnou úroveň štěstí a spokojenosti jako před ní.

Kde všude se projevuje hédonická adaptace?

Bohužel prakticky všude. Náš mozek znormalizuje naprosto cokoliv, co nás
v životě potká. To je důvod, proč bychom se měli snažit být šťastní už teď. Pokud jsme nespokojení a žijeme přitom relativně normální život, máme vše, co ke štěstí potřebujeme. Nepomůže nám ani půl miliardy. Za rok se zase budeme cítit dost podobně, protože si najdeme jiné problémy, které nás budou trápit. Třeba luxování dvanácti pokojů a uklízení tří koupelen. Nebo placení služebnictva.

Hédonická adaptace ale nezpůsobuje jen to, že si zvykáme na pozitivní nebo negativní události v našem životě. Ona také způsobuje to, že se stáváme slepými k tomu, co se v našem životě často opakuje. Ať už jde o rodinné příslušníky, učitele ve škole nebo třeba pracovní problémy. Zvykneme
si na úplně všechno. Tedy snad kromě školní jídelny.

Obrana před stereotypem

Žerty ale stranou. Jak se hédonické adaptaci bránit? Slušnou odpovědí je přístup Jeffa Bezose, výkonného ředitele Amazonu, který říká, že každý den
v Amazonu je dnem číslo 1. Jeff Bezos chce, aby se i při své velikosti Amazon choval jako start up. Základem tohoto přístupu jsou čtyři stavební kameny. Orientace na zákazníka, upřednostňování výsledků před procesem, rychlé a zároveň kvalitní rozhodování a rychlá adaptace na probíhající trendy. Podle něj je Den 2. stagnace vedoucí k bezvýznamnosti, bolestivému úpadku a smrti.

Pravda, trochu metaforický a extrémní přístup. My si jej nicméně můžeme upravit pro naše vlastní podmínky například následujícími způsoby.

V osobním životě se lidé často rozcházejí a rozvádějí, protože mají pocit, že je ten druhý bere jako samozřejmost. Opravdu chcete ale jako samozřejmé brát to, že Vám někdo věnuje svůj čas a energii a snaží se o to, abyste byli šťastní a spokojení? Není lepší čas od času koupit kytku nebo udělat hezkou večeři jen tak, jako by to byl váš první společně strávený den?

V práci problémy často pomohou zlepšit lidé, kteří přicházejí z místa, kde se věci dělaly jinak. Nebo z úplně jiného oboru, kde se nedělaly vůbec. Protože pro ně to je opravdu Den 1. a vidí vše čerstvýma očima. Kultura firmy je nejen to, jak se k sobě lidé chovají, ale i to, jak “se věci dělají tady” a seznámení s ní může být pro mnoho lidí obrovský šok. Často zjevná neefektivita nebo nelogičnost umožňuje novým zaměstnancům využít jejich Den 1. zajímavým způsobem. Našlapujte ale mezi služebně staršími kolegy opatrně.

Jakkoli hraní loterijních soutěží nedoporučuji, kdybyste náhodou vyhráli pár stovek milionů, ozvěte se mi. Díky tomuto článku už víte, že když o pár milionů zchudnete, za rok Vám to ani nepřijde a mně to nijak neuškodí.

Diskuze k článku