MM #39 Černá labuť

Co to je černá labuť?

Černá labuť je velice důležitý fenomén, který se výjimečně objeví v běžném životě a pohne dějinami směrem, který nikdo nečekal.

Existují situace, které jsou velice nepravděpodobné, ale víme o tom, že zcela výjimečně mohou nastat. Například vítězství v jakékoli loterii. Sice máme šanci zhruba jedna ku čtrnácti milionům, ale ti, kteří hrají, vědí, že mohou vyhrát, což je také důvod, proč ji hrají. Podobná situace nastává, když poslední tým v tabulce porazí suverénně první tým. Nepravděpodobné, ale možné.

Existují ale situace, které proběhnou nebo dopadnou takovým způsobem, nad kterým nikdo ani neuvažoval. Celý tento fenomén je pojmenován podle ptáků, o kterých si všichni mysleli, že jsou pouze bílí. Když ale dorazili lidé do Austrálie, zjistili, že existují také labutě černé. Věc, kterou nepředpokládal vůbec nikdo. Mezi další černé labutě patří například vynález knihtisku, dobytí Bastily, začátek první světové války, pád Sovětského svazu, globální finanční krize v roce 2008 nebo vynález telefonu a internetu.

Souhrnně jde o jevy a události, které se vyznačují třemi vlastnostmi.

  1. Nedá se jakýmkoli způsobem odvodit ani zjistit to, že se stanou a tedy nejde ani zjistit, jak pravděpodobné je, že se stanou.
  2. Mají enormní dopad na společnost.
  3. I když jsou nepředvídatelné, lidé začnou přicházet se zpětnými vysvětleními, které tuto událost dělají vysvětlitelnou a předvídatelnou.

Jaké největší chyby se dopouštíme?

Největší chybou, kterou děláme, je to, že spoléháme na to, že se vzácné negativní události prostě nestanou, protože jsou extrémně nepravděpodobné. Protože je největší šance, že se stane něco “běžného”. Nebo že se nestane vůbec nic. Jenže dejte vzácným událostem dostatek času a ony se stanou. Postavit například jadernou elektrárnu odolnou tak, aby bez újmy přežila největší zaznamenané zemětřesení na daném území, znamená riskovat, že když přijde zemětřesení ještě větší, elektrárna to nevydrží. To, že přijde zemětřesení ještě větší je sice krajně nepravděpodobné, ale kdyby úplnou náhodou mělo přijít, asi byste chtěli, aby byla dostatečně odolná, že? A přesně o tom je černá labuť. Nemyslíme si, že se události stanou, dokud se nestanou, jenže to už pak často bývá pozdě.

Jak se proti černým labutím bránit?

Obranou není kvalitní schopnost přesně předpovídat to, co přijde, protože černé labutě předpovědět nejdou. Je proto potřeba budovat robustní systémy, které dokážou odolat šoku, který černá labuť způsobí. Systémy, které budou mít dostatečnou rezervní kapacitu. Například dostatečně robustní konstrukci, která vydrží třeba tisícinásobek největšího zemětřesení. Nebo systémy, které dokážou efektivně rozložit riziko. Například v případě státu nenechat o penězích a místních záležitostech rozhodovat pouze jednoho člověka v jeho čele, ale umožnit menším samosprávným celkům, aby se na něm také podílely. Stát totiž odpovídá za celkovou infrastrukturu, ale menší samosprávné celky vědí mnohem přesněji, kam je potřeba investovat peníze na lokální úrovni. Případnou chybou jednoho člověka na lokální úrovni tak vznikne mnohem menší škoda, která se s největší pravděpodobností nedotkne ostatních celků. Na tento princip spoléhá také každý investor, který rozkládá riziko svého investování a diverzifikuje do několika různých komodit. Když padnou akcie, má zlato, když padne zlato, má nemovistosti.

Závěr

Co by se stalo, kdyby Vaše pracovní odvětví přestalo existovat? Nebo kdyby přestal existovat někdo, kdo je pro Vás v životě důležitý? Co kdyby vypukla válka? Obstavili Vám neprávem účty? Nechci Vás strašit, v tomto případě je pravda, že se s největší pravděpodobností nemáte čeho bát. Ale co kdyby se stalo něco s nejmenší pravděpodobností toho, že se to stane? Jste připraveni?

Diskuze k článku