MM#40 Efekt motýlích křídel

Co to vlastně je efekt motýlích křídel?

Hned na začátek je potřeba si vyjasnit jednu důležitou věc. Efekt motýlích křídel je často chybně chápaný. Běžná interpretace tohoto efektu vyjadřuje pákový efekt. Tedy že něco malého může mít velký vliv, který můžeme cíleně využít. Efekt motýlích křídel se však týká komplexních systémů, které jsou citlivé na počáteční podmínky a jde o to, že i malá změna těchto počátečních podmínek může mít velký vliv na to, jak se systém změní. My však nevíme, jestli se změní, jak se změní a nejspíš to ani nikdy vědět nebudeme.

Efekt motýlích křídel poprvé formuloval Edward Lorenz, meteorolog a matematik, který zjistil, že při velmi malých změnách počátečních podmínek bude nakonec počasí výrazně odlišné. A protože nejsme schopni přesně tyto počáteční podmínky změřit, docházíme kvůli tomu k nespolehlivé předpovědi.

Motýl sice nemůže způsobit hurikán, ale čistě teoreticky může způsobit změnu jeho trasy, protože mávnutí křídel mění tlak a tyto změny se postupem času mohou načítat do takových rozměrů, že se stanou pro systém zcela zásadní. Neexistuje ale způsob, kterým přesně zjistit, co způsobilo změnu systému a motýl je tak jen symbolickým představitelem neznámého vlivu.

S efektem motýlích křídel velice úzce souvisí teorie chaosu, která vychází z toho, že sice můžeme vědět, jak se chovají jednotlivé části systému, ale nedokážeme přesně předpovědět počáteční stav ani všechny interakce, které se v systému odehrají, a tak je předpověď budoucnosti nemožná. Proto každá událost, jakkoli drobná, může mít během stovek a tisíců let dalekosáhlé důsledky.

Efekt motýlích křídel a trhy

Trhy jsou chaotickými systémy, které jsou ovlivněny drobnými změnami, a proto se jednotlivé úspěchy a neúspěchy firem zdají nahodilé. Je to tím, že žijeme v hyperpropojené společnosti, změny v jedné části systému se postupně promítají do dalších částí a během času mohou spouštět kaskády událostí, mít čím dál větší důsledky, ale stane se zpětně nedohledatelným, co přesně způsobilo například krach firmy. Lidé mají navíc tendenci hledat příčiny a vysvětlení bez ohledu na to, jestli se pletou nebo ne, což vše komplikuje a dále ovlivňuje systém jako celek. Pokud byste se chtěli dozvědět více, doporučuji souhrn Vše je zřejmé, když znáte odpověď, který vyjde prvního února.

Firmy tedy mají v současném systému dvě možnosti. Vybudovat nadčasový produkt nebo se snažit inovovat a držet krok s dobou. Většinou volí kombinaci obou postupů a to tak, že dělají malé změny v obrovské škále produktů, čímž ovlivňují celý trh, který si na novinky postupně zvyká. Pokud se trefí, pak se tyto změny postupem času nasbírají a přinesou ohromný výsledek. Pokud se netrefí, tak alespoň mohou doufat, že změna byla tak malá že nebude mít pro firmu zásadní vliv.

Finanční krize vznikla i kvůli tomu, že jsme si byli čím dál jistější tím, že dokážeme předpovídat, co se bude dít. Jenže nikdo nedokáže do svým modelů zakomponovat efekt motýlích křídel, protože nikdo nezná přesné počáteční podmínky. Můžeme si myslet, že za to může finanční odvětví, ale problém je v tom, že krizi nikdo nezpůsobil schválně a nejde o úmyslné zavinění. Znát viníka je ale pohodlné, protože se nám nechce čelit faktu, že je náš svět založen na kombinaci chaosu, neschopnosti a zmatení.

Příklady toho, jak drobná změna výchozích podmínek může změnit historii

  • Atomová bomba v Nagasaki
    Málokdo ví, že bombardovaným městem mělo být Kuroko, nad kterým bylo zataženo, a tak byl vybrán cíl, nad kterým nebyl problém s viditelností.
  • Kubánská krize
    Vasilij Archipov, muž, který zachránil svět, odmítl z ponorky, na které byl důstojníkem, odpálit jaderné torpédo a zabránil tak válce s miliony obětí.
  • Atentát na arcivévodu Ferdinanda d'Este
    První atentát na arcivévodu se nepovedl a z bezpečnostních důvodů měl průvod projíždět jinudy, jenže řidič auta, kterým arcivévoda jel, tuto informaci nedostal. Kdyby ji dostal, jel by jinou ulicí, než na které stál jeho vrah Gavrilo Princip a první světová válka možná vůbec nezačala.

Závěr

Rádi si myslíme, že dokážeme předpovídat budoucnost a určitým způsobem ovládat mocné systémy jako počasí nebo ekonomiku. Efekt motýlích křídel nám nicméně ukazuje, že tomu tak není. Systémy kolem nás jsou chaotické a náchylné k náhlé změně. U některých systémů se můžeme snažit o vytvoření příhodných počátečních podmínek a být si vědomi katalyzátorů, které na tyto podmínky mohou mít vliv. Ale dál už jsme bezmocní. Pokud si myslíme, že můžeme kompletně ovládnout situaci, jen se předurčujeme k neúspěchu.

Diskuze k článku