PG#8 Kindle

Kindle byla původně značka čteček knih od Amazonu, díky kterým velké množství lidí změnilo způsob, kterým čtou. Existuje nemalé procento lidí, kteří nedají dopustit na papír, což naprosto chápu, na druhou stranu je ale neuvěřitelně pohodlné mít u sebe 200 knížek bez nutnosti jezdit skříňovou dodávkou. Všechno má zkrátka svá pro a proti a ani tento případ není výjimkou. Kindle již ale nejsou jen čtečky. Kindle je také aplikace do chytrého telefonu, která nemá konkurenci.

Proč Kindle aplikaci?

Kromě Kindle čtu knihy v aplikaci Scribd, což je Netflix pro knihy a vyzkoušel jsem také aplikaci Knihy od Apple. Kindle má ale nejvíce funkcí a nejpříjemnější (byť ne ideální) funkcionalitu. Nejen, že Vám umožní změnit velikost a font písma nebo barvu “papíru”. Můžete si v ní také knihy koupit rovnou z Amazonu a nahrát do ní vlastní texty v PDF, které Vám Amazon zdarma konvertuje do čtečkového formátu. Jakýkoli text, který je v Kindle v tomto formátu, můžete označovat až čtyřmi různými barvami a všechny takto označené části textu se shromažďují do poznámek, které si můžete kdykoli vyexportovat do emailu. Nevýhodou může být to, že u koupených knih můžete vyexportovat maximálně 10 % z nich, a pokud jste proti velkým korporacím, nevyhnete se jedné z těch největších. Účet v aplikaci je navázán na Amazon.

Jednou z nejužitečnějších funkcí je právě schopnost Amazonu převést PDF soubory do čtečkového formátu, čímž dostanete možnost využít funkcionalitu aplikace na sto procent.

Předtím, než se pustíme do konvertování souborů, je důležité zmínit se o tom, že Amazon tuto funkci provozuje v režimu beta, což znamená, že neručí za chybně zkonvertované PDF soubory. Je pravda, že občas se konverze nepovede úplně dokonale, ale kniha se většinou dá bez problémů přečíst. Stalo se mi asi pouze u dvou knih, že je opravdu číst nešlo. Rozhodně to tedy vždy stojí za pokus.

Jak do Kindle dostat své PDF soubory?

Malý tip: Přečtěte si, prosím, nejprve celý návod až do konce, abyste nevynechali žádný z potřebných kroků.
Ze všeho nejdříve musíte povolit posílání souborů do Vašeho Kindle z Vaší emailové adresy. Přihlaste se na Váš Amazon účet a klikněte na Your Content and Devices.

 

Následně na liště přejděte do části Preferences

 

a sjeďte na této stránce dolů na Personal Document Settings, na které klikněte.

 

Objeví se seznam Vašich zařízení s jejich emailovými adresami, na které budete zasílat své PDF soubory. Vždy je zasílejte na adresu, která je ve formátu Vašeuživatelskéjméno@kindle.com. Tím zajistíte, aby se soubory objevily na všech zařízeních. Pod tímto seznamem je nastavení toho, jestli se Vámi zaslané dokumenty budou objevovat ve Vaší Kindle knihovně. Toto nastavení povolte (Enabled). A úplně dole najdete schválené adresy, ze kterých bude povoleno do Vašeho Kindle posílat dokumenty. Klikněte na přidat novou schválenou adresu a zadejte ji do seznamu. Pokud chcete umožnit do Vašeho Kindle zasílat PDF dokumenty více lidem ze stejné firmy, pak pokud mají jejich adresy stejnou část za zavináčem, napište jen tuto část. Kdybych tedy chtěl umožnit zasílání emailů všem BetterMinds adresám, vepsal bych jen @betterminds.cz.

 

A nyní již chybí poslední krok. Je potřeba, aby byly Vaše PDF soubory, které již do svého Kindle můžete zasílat ze schválené adresy, konvertovány do čtečkového formátu. Toho dosáhnete tak, že vytvoříte nový email, do přílohy emailu dáte PDF soubor, který chcete do Kindle dostat a co je naprosto klíčové, do předmětu napíšete jediné slovo malými písmeny. Tím slovem je convert. Do těla emailu již nic nepíšete. Například neprosíte skřítky Amazonu, aby Vám PDF přeformátovali :) Takto vytvořený email zašlete na Vaši Kindle emailovou adresu, viz výše – Vašeuživatelskéjméno@kindle.com. Pak si otevřete aplikaci Kindle, jděte do menu a klikněte na Sync. Během pár chvil by se měl zkonvertovaný soubor objevit ve Vaší knihovně. Klikněte na něj, on se stáhne do Vašeho zařízení a to je vše. Gratuluji, máte hotovo!

Všechny soubory, které budete posílat ze schválené emailové adresy, už stačí jen posílat emailem. Pokud byste chtěli umožnit zasílání z jiného emailu, musíte

Pokud byste s touto aplikací měli jakýkoli problém nebo se na něco chtěli zeptat, napište mi na adresu ondrej@betterminds.cz!

Diskuze k článku