PG#9 Medium

Co je to Medium?

Medium (medium.com) je moderně pojatá blogosféra připomínající tržiště s novinami. Zakladatelem serveru Medium je Ev Williams, který založil také Twitter. Můžete si zde přečíst prakticky o čemkoliv, co Vás zajímá. Pravda, většina článků je anglicky, ale BetterMinds, respektive MindBlog, se to trochu snaží změnit.

Kdo si může založit účet?

Založit účet a přispívat na Medium může úplně každý zcela zdarma. Můžete si také vytvořit vlastní tematickou publikaci jakou je například i MindBlog, do které můžete přispívat Vy i další lidé, kteří mají zřízený účet. Navíc můžete určit editory, kteří se budou starat o články, které autoři pro Vaši publikaci vytvoří. Celý server svým systémem trochu připomíná stovky novinových vydavatelství.

Jednotná forma (skoro) pro všechny

Narozdíl od novinových firem však smí být drtivá většina publikací a článků vyvedena pouze omezeným množstvím způsobů. Autoři a majitelé publikací mohou do jisté míry měnit to, jak budou vypadat hlavní stránky jejich publikací, ale celková podoba je stylisticky identická.

Také všechny články mají jednotný font i pravidla. Například nemůžete slova odsadit větším množstvím mezer (což se nesmí ani z typografického hlediska, já vím), ale ani tabulátorem. Jako odrážky můžete použít pouze tečky (žádné pomlčky ani čtverečky), případně můžete vytvořit číslovaný seznam. Dále existují dva druhy podnadpisů, dva druhy zobrazení citace, možnost použít vlastní obrázky, napojení na Unsplash pro cizí tematické obrázky a tři tečky které oddělují jednotlivé části textu. A to je vlastně vše.

Výjimku tvoří pouze některé publikace, o které se stará přímo Medium. Například GEN nebo OneZero. Ty mají vlastní rozložení svých hlavních stránek publikací i vlastní fonty.

Za sebe musím říct, že se mi Medium líbí především pro jeho čistý, přehledný a účelný design. Pokud chcete psát, bez toho abyste museli platit designérovi vlastních webovek, pak je tento server nejlepší volbou, kterou můžete udělat, a to nejen kvůli designu, ale i kvůli množství lidí, kteří stránku pravidelně navštěvují.

Newsletter

Každý den nebo týden, podle toho, co si zvolíte, Vám na základě témat, které po založení účtu začnete sledovat, přijde newsletter, který je Vám tématicky ušitý na míru. Pokud začnete sledovat další autory a publikace, newsletter začne doporučovat také jejich tvorbu. Mně chodí denně, protože chci každý den začít tím, že se něco dozvím a rozšířím svůj pohled na svět.

Statistiky

U každého článku máte možnost autorovi jednou až padesátkrát zatleskat. Jako autor pak máte přístup k průběžným statistikám čtenosti vlastních článků, a pokud vlastníte publikaci, máte přístup k počtu minut, které u ní lidé tráví. Můžete tak sledovat trend toho, jak se Vám daří nebo nedaří.

Archiv

Když si založíte vlastní účet, můžete si začít ukládat jednotlivé články, ke kterým se pak dostanete také offline. Při počtu článků, které zde najdete, je to k nezaplacení, protože skoro nikdy nepřečtete všechno, co byste přečetli rádi. Funguje to jako takový efektivní Facebook nebo Instagram. Občas začnete a nevíte, kdy přestat. Je to ale také jednoduchý způsob, kterým nechat svůj archiv nafouknout do neúnosných mezí a následně se za něj stydět (můj případ)

Za co se platí?

Všechny články spadají do dvou kategorií. Každý autor si může u každého svého článku zvlášť zvolit, jestli jej bude moci číst kdokoli nebo pouze lidé, kteří si službu platí. Jako čtenář si tedy můžete za 5 $ platit přístup k uzamčeným článkům. Jako autor si však navíc můžete nechat platit za to, že na Medium přispíváte. Tato možnost má nicméně svá úskalí.

Jak můžete získat odměnu? Musíte splnit dvě podmínky:

  1. Za Vaše články, které nejsou uzamčeny, nemáte možnost získat odměnu. Tu získáváte pouze, když je uzamknete a přečtou si je ostatní platící čtenáři, kterých nejspíš v Česku příliš není.
  2. Odměnu můžete získat, pouze pokud se zařadíte do partnerského programu, což je možné, jen pokud se nacházíte v zemi, ve které si můžete zřídit účet u firmy Stripe. Ta spravuje platební brány a procesně zajišťuje platby. V České republice tuto možnost zatím bohužel nemáme, Stripe ale nabízí také možnost založit si za 500 $ firmu se sídlem v USA. Problémem však je, že Medium z preventivních důvodů nezveřejňuje způsob výpočtu odměn ani přibližně neuvádí, kolik času u Vaší publikace a článků musejí platící členové strávit, nebo kolikrát Vám musejí zatleskat, abyste si vydělali například 100$. Pokud tedy nemáte značný following, který dokážete na tuto stránku dostat, nejspíš se to nevyplatí.

Drobné doporučení na závěr

Tak jako tak, pokud zrovna nečtete některý ze souhrnů BetterMinds, doporučuji Vám přečíst si něco na MindBlogu, na kterém vyšel i tento článek nebo si ještě lépe najděte jiný článek o tom, co Vás zajímá a ideálně v jazyce, ve kterém se chcete zlepšit. Když si odmyslím knihy a vezmu v potaz pouze kategorii kratších textů, s osobním rozvojem mi tato stránka pomohla více, než kterákoliv jiná. Účty zde mají například Jeff Bezos, Barack Obama (nyní již pouze archiv), Emanuel Macron, Gates foundation nebo Jack Dorsey. Můžete se dozvědět informace o kryptoměnách, vztazích, podnikání, ranních rutinách, večerních rutinách, návycích, józe, meditaci nebo o čemkoliv jiném. Ale to už jsem říkal. Zabrouzdejte si zde sami. Uvidíte, že to vážně stojí zato.

Diskuze k článku